High Achievers

HIGH ACHIEVERS - 2015
  • Antonia Heihei
    Antonia Heihei

    Aotearoa Māori Secondary Schools Netball Team Trialist 2015; AMSS Team 2015 - Winners of Trans Tasman International Challenge (Malaysia)

  • Ashleigh Tahiwi
    Ashleigh Tahiwi

    Aotearoa Māori Secondary Schools Netball Team Trialist 2015; AMSS Team 2015 - Winners of Trans Tasman International Challenge (Malaysia)

  • Connie Marshall
    Connie Marshall

    New Zealand Indoor Netball U16 Team, 2015

  • Diahn Strickland
    Diahn Strickland

    New Zealand Secondary School Netball Trialist 2015; Aotearoa Māori Secondary Schools Netball Team Trialist 2015; AMSS Team 2015 - Winners of Trans Tasman International Challenge (Malaysia); Aotearoa Maori Under 19 Team 2015; Pathway to Podium athlete

  • Hitaua Butler
    Hitaua Butler

    New Zealand Under 17 Rugby League Elite Development Squad 2015; NZRL U16 Team

  • Joey Raukawa
    Joey Raukawa

    New Zealand Under 17 Rugby League Elite Development Squad 2015

  • Kahurangi Devonshire
    Kahurangi Devonshire

    New Zealand Under 16 Development Basketball Team 2015

  • Millie Culshaw
    Millie Culshaw

    New Zealand Secondary School Wrestling Junior Champion 2015; MMA youngest International competitor; NZ Team to Oceania Champs in 2016

  • Savanagh Cassidy
    Savanagh Cassidy

    Aotearoa Māori Secondary Schools Netball Team Trialist 2015; AMSS Team 2015 - Winners of Trans Tasman International Challenge (Malaysia)

  • Shaka Riddell-Horua
    Shaka Riddell-Horua

    New Zealand Under 16 Basketball Team 2015

  • Tawaroa Ponga
    Tawaroa Ponga

    New Zealand Softball Team

HIGH ACHIEVERS - 2014
  • Antonia Heihei
    Antonia Heihei

    Aotearoa Māori Secondary Schools Netball Team Trialist 2014; New Zealand Secondary School Netball Camp 2014

  • Ashleigh Tahiwi
    Ashleigh Tahiwi

    New Zealand Secondary School Netball Camp 2014; Aotearoa Māori Secondary Schools Team Trialist 2014

  • Emma-May Murray-Fifita
    Emma-May Murray-Fifita

    New Zealand Secondary Schools Netball Team 2014; Aotearoa Māori Secondary Schools Netball Team Trialist 2014

  • Kiwa Shelford-Salt
    Kiwa Shelford-Salt

    New Zealand Secondary School Netball Team trialist 2014; Aotearoa Māori Secondary Schools Team Trialist 2014

  • Layce Walker
    Layce Walker

    Aotearoa Māori Secondary Schools Netball Team Trialist 2014

  • Lilee Stephenson
    Lilee Stephenson

    Aotearoa Māori Secondary Schools Netball Team Trialist 2014

HIGH ACHIEVERS - 2013
  • Piki te Ora Rogers
    Piki te Ora Rogers

    Sydney Roosters NRL U17 Team 2013

  • Renee Te Riini
    Renee Te Riini

    Aotearoa Māori Secondary Schools Netball Team 2013; New Zealand Secondary School Trialist

  • Emma May Murray-Fifita
    Emma May Murray-Fifita

    New Zealand Secondary School Team 2013; Aotearoa Māori Secondary Schools Trialist 2013

  • Kayla Williams
    Kayla Williams

    New Zealand Secondary School Team 2013; Aotearoa Māori Secondary Schools Trialist 2013

  • Shaani Temata-Frost
    Shaani Temata-Frost

    New Zealand Secondary School Team 2013; Aotearoa Māori Secondary Schools Trialist 2013

  • Toangina Nikora-Davis
    Toangina Nikora-Davis

    NZ Māori Touch Team 2013

  • Hoeata Maxwell-Blake
    Hoeata Maxwell-Blake

    NZ Māori Touch Team 2013

  • Kotiro Nikora-Davis
    Kotiro Nikora-Davis

    NZ Māori Touch Team 2013

  • Ashleigh Tahiwi
    Ashleigh Tahiwi

    NZ Māori Touch Team 2013; NNZ Emerging Talent Netball Squad 2013

  • Kaisa Reisma
    Kaisa Reisma

    NZ Māori Touch Team 2013

  • Waioira Pryor
    Waioira Pryor

    NZ Football Tag U16 Team 2012-2013

HIGH ACHIEVERS - 2012
  • Cheyenne Walker
    Cheyenne Walker

    Aotearoa Maori Secondary School Team 2012; Western U21 Team 2012

  • Cruze Pene
    Cruze Pene

    Hurricanes SS Rugby Training Camp

  • Hoeata Maxwell-Blake
    Hoeata Maxwell-Blake

    NZ U15 Touch Rugby Team

  • Kaisa Reisma
    Kaisa Reisma

    Manu Korero 2012 Winner Junior English Regional; competing at NZSS Nationals in September

  • Jamie Manuel
    Jamie Manuel

    Manu Korero Regional Winner Senior English, competing at NZSS Nationals in September

  • Kayla Williams
    Kayla Williams

    Aotearoa Maori Secondary School Team 2012; NZSS Trialist 2012; Western LMC Team 2012

  • Materoa Poi
    Materoa Poi

    Aotearoa Maori Secondary School Team 2012; NZSS Trialist 2012; Western U21 Team 2012

  • Otere Black
    Otere Black

    NZSS Barbarians Team, NZSS Rugby Trialist; Hurricanes SS Rugby Training Camp

  • Piki te ora Rogers
    Piki te ora Rogers

    NZ Maori U17 Rugby League; SG Bull Cup Australian Rugby League contract 2012-2013

  • Renee Te Riini
    Renee Te Riini

    Aotearoa Maori Secondary School Team 2012; NZSS Trialist 2012; Western LMC Team 2012

  • Sade Atkinson
    Sade Atkinson

    NZ U14 Tennis Team; NZ U18 Tennis Team

  • Shaani Temata-Frost
    Shaani Temata-Frost

    New Zealand Secondary Schools Team 2012; AMSS Trialist 2012

  • Te Aorere PÄ“whairangi
    Te Aorere PÄ“whairangi

    NZ U19 Touch Rugby Team; NZ Māori U17 Rugby League Team; SG Bull Cup Rugby League contracted for 2012-2013

  • Toangina Nikora-Davis
    Toangina Nikora-Davis

    NZ U17 Touch Rugby

  • Tuwhakaraua Taute
    Tuwhakaraua Taute

    Hurricanes SS Rugby Training Camp

  • Talia Hullena
    Talia Hullena

    Aotearoa Māori Secondary School Team 2012

  • TŪ TOA Netball Team
    TŪ TOA Netball Team

    ANZ College Inaugural Finalists - Runners up; LNISS Winners; Manawatu Open A SS Winners; Manawatu Premier 2 Winners; Manawatu Premier 1 - Runners up; NZSS - Runners up

High Achievers - 2011
  • Kyle BUTTERS
    Kyle BUTTERS

    NZ U14 Tennis

  • Kayla Williams
    Kayla Williams

    Aotearoa Māori SS Team - Transtasman Tournament NZSS Tournament Team

  • Materoa Poi
    Materoa Poi

    Aotearoa Māori SS Team - Transtasman Tournament NZSS Tournament Team

  • Erana Tamati
    Erana Tamati

    New Zealand Māori U21 and Senior Women Hockey Team

  • Renee Te Riini
    Renee Te Riini

    NZSS Netball - Transtasman Tournament

  • Brooke Leaver
    Brooke Leaver

    Netball New Zealand Emerging Talent Squad ANZ PULSE Team NZSS Trialist LNISS Tournament Team

  • NZ Secondary School
    NZ Secondary School

    NZSS Winners

  • Lower North Island
    Lower North Island

    LNISS Winners

High Achievers - 2010
  • Brooke LEAVER
    Brooke LEAVER

    NNZ Talent Identification Programme; NZSS Netball trialist; NZSS Netball Team - 1st Transtasman; NZAGC U17 Tournament Team; Netball Manawatu Most Promising Senior Player of the Year; LNISS Attacking Player of the Tournament; LNISS Tournament Team

  • Rhiarna FERRIS
    Rhiarna FERRIS

    NNZ Talent Identification Programme; Aotearoa Maori SS Team - Transtasman Tournament; LNISS Tournament Team

  • Kyle BUTTERS
    Kyle BUTTERS

    NZ ITF Tennis Finalist in Australian Junior Tennis Open

  • Paku-Jane BROWN
    Paku-Jane BROWN

    Aotearoa Maori SS Team - Transtasman Tournament

  • Kaylin HUWYLER-HUNIA
    Kaylin HUWYLER-HUNIA

    NZ Junior Golf Team

High Achievers 2009
  • Sheridan BIGNALL
    Sheridan BIGNALL

    NNZ Emerging Talent Squad; NZSS Netball Trialist; NZSS Netball Team - Captain, 1st Transtasman; NZAGC U19 Tournament Team; Netball Manawatu Most Promising U21 Player of the Year; LNISS Attacking Player of the Tournament

  • Whitney CASSIDY
    Whitney CASSIDY

    NNZ Talent Development Player; Aotearoa Maori secondary Schools Netball Team 4th; NZAGC U19 Tournament Team; Netball Manawatu Premier 1 Player of the Year; LNISS Tournament Team

  • Maraea DURIE
    Maraea DURIE

    New Zealand Eagles U17 - 2nd; Manawatu/Whanganui Inter-Collegiate Champion; Manawatu/Whanganui Interprovincial Womens' No 1

  • Rhiarna FERRIS
    Rhiarna FERRIS

    NNZ Talent Development Player; Aotearoa Maori Secondary Schools Netball Team - 4th; NZAGC U17 Tournament Team

  • Paparangi HIPANGO
    Paparangi HIPANGO

    NZ Junior Rowing Team - France, 5th in A final; Women's Quadruple Sculls; NZSS Rowing - Gold in Girls U18 Double Sculls, Silver Coxed Four, Bronze Eights

  • Kaylin HUWYLER-HUNIA
    Kaylin HUWYLER-HUNIA

    Manawatu-Whanganui Intercollegiate 1st; Manawatu-Whanganui Jnr Interprovincial Team 1st; Aotearoa Maori U19 3rd

  • Renee MATOE
    Renee MATOE

    NNZ Talent Development Player; LNISS Tournament Team; NZSS Attacking Player of the Tournament

  • Brooke LEAVER
    Brooke LEAVER

    NNZ Talent Development Player; LNISS Tournament Team; Pacifica SS Team Transtasman Challenge - 3rd

  • Lauretta ROONEY-CRIBB
    Lauretta ROONEY-CRIBB

    NNZ Talent Development Player; LNISS Tournament Team; Aotearoa Maori U19 Tournament Team

  • Shaani TE MATA-FROST
    Shaani TE MATA-FROST

    NZ U14 Tennis Team - Non travelling Reserve

  • TŪ TOA GOLF TEAM
    TŪ TOA GOLF TEAM

    Manawatu/Whanganui Inter-Collegiate Champions; 8th place at NZSS

  • TŪ TOA NETBALL TEAM
    TŪ TOA NETBALL TEAM

    NZSS - 1st place; LNISS - 1st place; LNISS - Points Differential Trophy; Netball Manawatu Premier 1 - 2nd place

High Achievers 2008
  • Sheridan BIGNALL
    Sheridan BIGNALL

    NNZ Talent Development Player; NZSS Netball Trialist; NZSS Netball Team; LNISS Attacking Player of the Tournament; LNISS Overall Player of the Tournament

  • Adrian BURNS
    Adrian BURNS

    Aotearoa Maori Golf Open Men - 3rd place; Manawatu/Whanganui Inter-Collegiate Champion

  • Whitney CASSIDY
    Whitney CASSIDY

    NNZ Talent Development Player; Aotearoa Maori Secondary Schools Netball Team; LNISS Tournament Team

  • Kirsten CRAIG
    Kirsten CRAIG

    NNZ Talent Development Player; Western 2nd Grade Team - PFNC Winners

  • Maraea DURIE
    Maraea DURIE

    Aotearoa Maori Golf U19 Champion; Aotearoa Maori Golf Open Women - Runner up; Manawatu/Whanganui Inter-Collegiate Champion

  • Nichaela GULBRANSEN
    Nichaela GULBRANSEN

    NNZ Talent Development Player

  • Micheyla MATAPO
    Micheyla MATAPO

    Aotearoa Maori secondary Schools Netball Team; NNZ Talent Development Player

  • Lauretta ROONEY-CRIBB
    Lauretta ROONEY-CRIBB

    NZSS Netball Trialist; NNZ Talent Development Player; Aotearoa Maori Secondary Schools Netball Team

  • Charmaine SMITH
    Charmaine SMITH

    NNZ Talent Development Player; Western Netball 2nd Grade Team - Winners PFNC; PFNC 2nd Grade Tournament Team; LNISS Tournament Team

  • TŪ TOA GOLF TEAM
    TŪ TOA GOLF TEAM

    Manawatu/Whanganui Inter-Collegiate Champions; 6th place at NZSS

  • TŪ TOA NETBALL TEAM
    TŪ TOA NETBALL TEAM

    LNISS - Runners Up; LNISS - Points Differential Trophy; 5th place at NZSS

High Achievers 2007
  • Te Amo AMARU-TIBBLE
    Te Amo AMARU-TIBBLE

    NZSS Netball Trialist; Western Netball STC Senior Team 2; LNISS Netball Tournament Team

  • Rose BARNETT
    Rose BARNETT

    RAD Advanced 1 - Distinction; RAD Ballet Exam - Distinction; Australian Summer School

  • Sheridan BIGNALL
    Sheridan BIGNALL

    Aotearoa Maori Secondary Schools Netball Team

  • Tehani BUCHANAN
    Tehani BUCHANAN

    Aotearoa Maori Secondary Schools Netball Team; LINSS Netball Tournament Team

  • Alanah CASSIDY
    Alanah CASSIDY

    Transtasman Challenge Netball Attacking Player of the Tournament; NZSS Netball Team; Aotearoa Maori SS Netball Team; NZAGC U21 Western Netball Team Runners up; NZAGC U21 Netball Tournament Team; Western Netball STC Senior Team 1; LNISS Netball Tournament Team; NZSS Attacker of the Tournament; NZU21 Netball Squad

  • Sam DURIE-ARANGA
    Sam DURIE-ARANGA

    NZSS Netball Team; NZAGC U21 Western Netball Team Runners up; Western Netball STC Senior Team 2; LNISS Netball Tournament Team

  • Maraea DURIE
    Maraea DURIE

    Top 4 finish - NZU19 Maori Golf Tournament; NZSS Girls' Golf Team Champion

  • Helen HANDCOCK
    Helen HANDCOCK

    NZSS Girls' Golf Team Champion; NZSS U16 Winner of Grade

  • Larrissa HARRISON
    Larrissa HARRISON

    Aotearoa Maori Secondary Schools Netball Team; NZAGC U21 Western Netball Team Runners up; Western Netball STC Senior Team 2

  • Chloe MARSH
    Chloe MARSH

    Aotearoa Maori Secondary Schools Netball Team; NZAGC U21 Western Netball Team Runners up

  • Jesse PURU
    Jesse PURU

    NZU19 Maori Golf Tournament - 1st in U15 grade

  • TŪ TOA NETBALL TEAM
    TŪ TOA NETBALL TEAM

    1st LNISS Netball Tournament; NZSS Tournament - 3rd place

High Achievers 2006
  • Te Amo AMARU-TIBBLE
    Te Amo AMARU-TIBBLE

    NZ Tall Ferns Basketball; NZSS Netball Trialist

  • Rose BARNETT
    Rose BARNETT

    Intermediate RAD Ballet Exam - Distinction; Intermediate ISTD - Distinction; Intermediate ISTD Tap - Merit

  • Alanah CASSIDY
    Alanah CASSIDY

    Aotearoa Maori SS Netball Team; NZSS Netball trialist

  • Sam DURIE-ARANGA
    Sam DURIE-ARANGA

    Aotearoa Maori SS Netball Team; NZSS Netball trialist; NZSS Netball Midcourt Player of the Tournament

  • Aroha GRIFFITHS
    Aroha GRIFFITHS

    Aotearoa Maori SS Netball Team; NZSS Netball trialist; LNISS Netball Player of the Tournament

  • TŪ TOA NETBALL TEAM
    TŪ TOA NETBALL TEAM

    1st LNISS Netball Tournament; LNISS - Points Differential Trophy; 4th NZSS Netball Tournament

High Achievers 2005
  • Te Amo AMARU-TIBBLE
    Te Amo AMARU-TIBBLE

    Basketball NZ U18

  • Ataria DELAMERE-BROUGHTON
    Ataria DELAMERE-BROUGHTON

    Aotearoa Maori SS Netball Team

  • Sam DURIE-ARANGA
    Sam DURIE-ARANGA

    NZSS Netball Team

  • Aroha GRIFFITHS
    Aroha GRIFFITHS

    NZSS Touch Team and NZU21 Touch Squad; NZSS Netball Team

  • Chloe MARSH
    Chloe MARSH

    Aotearoa Maori SS Netball Team; NZSS Netball trialist; NZ Olympic Youth Festival Basketball Team - Australia

  • TŪ TOA NETBALL TEAM
    TŪ TOA NETBALL TEAM

    1st LNISS Netball Tournament; 3rd NZSS Netball Tournament