2015 REPRESENTATIVES MANUKURA  
 Year 13
   
Ashleigh Tahiwi  Netball

 Aotearoa Maori Secondary School Team (Winners)

     Ikaroa ki te Raki Under 19 Team
     Manawatu Under 19 Team
Bree Waiariki  Netball  Ikaroa ki te Raki Under 17 Team
     AMNHOL Under 17 Tournament Team
     Manawatu Under 17 Team
Haapi Nikora  Rugby
 Manawatu Maori Under 18 Team
Jacob Ackerman  Rugby  Manawatu Maori Under 18 Team
Kalani Pewhairangi-Charlie  Rugby League
 NZ Maori Under 17 Tournament Team
     Auckland Maori Under 17 Team
Manaaki Netana-Williams  Rugby  Manawatu Maori Under 18 Team
Robyn-Dawn Ransfield  Netball  Manawatu Under 17 Team
Savanagh Cassidy  Netball  Aotearoa Maori Secondary School Team (Winners)
     Ikaroa ki te Raki Under 19 Team
     Manawatu Under 19 Team
Te Oranga Hina  Rugby  Manawatu Maori Under 18 Team
 Year 12
   
 Allazae Turahui-Uawiri  Netball  Manawatu Under 17 Team
     Ikaroa ki te Raki Umpire at AMNHOL Nationals
 Hitaua Butler
 Rugby League
 NZ Under 16 Performance Camp
     Manawatu Mustangs Under 17 Team
 Joey Raukawa  Rugby League
 NZ Under 16 Performance Camp
     Manawatu Mustangs Under 17 Team
 Kayleb Matthews  Rugby League
 Manawatu Mustangs Under 17 Team
   Rugby Union
 Manawatu Maori Under 18 Team
 Philip Ratima
 Rugby League
 Manawatu Mustangs Under 17 Team
 Treden Winterburn
 Touch Rugby
 Horowhenua-Kapiti Under 17 Boys Team
 Year 11    
 Antonia Heihei
 Netball  Aotearoa Maori Secondary School Team (Winners)
     Ikaroa ki te Raki Under 17 Team
     Manawatu Under 17 Team
 Bailee Cassidy
 Netball  Manawatu Under 17 Team
     Aotea Maori Under 17 Team
 Braxton Te Riini
 Netball  Ikaroa ki te Raki Under 17 Team
     Manawatu Under 17 Team
 Caelum Tahiwi
 Rugby League
 Manawatu Mustangs Under 15 Team
   Touch Rugby
 Manawatu Under 15 Mixed Team
 Connie Marshall
 Netball  New Zealand Under 16 Indoor Team
     Manawatu Under 15 Team
 Diahn Strickland
 Netball  New Zealand Secondary School Netball trialist
     Aotearoa Maori Secondary School Team (Winners)
     Aotearoa Maori Under 19 Team
     Pathway to Podium athlete
     Ikaroa ki te Raki Under 17 Team
     Manawatu Under 17 Team
 Haylee Dixon
 Athletics  Manawatu SS Intermediate Champion- Shot & Discus (Discus record holder)
   Netball  Ikaroa ki te Raki Under 17 Team
 Kahurangi Devonshire
 Basketball  New Zealand Under 16 Development Team
     Manawatu Under 16 Team
 Kahurangi Winikeri
 Rugby League
 Manawatu Under 15 Team
   Touch Rugby  Manawatu Under 15 Mixed Team
     New Zealand Elite Under 15 Squad
 Mauri Kingi
 Netball  Manawatu Under 15 Team
 Paige Lush  Basketball  Manawatu Under 16 Girls Team
   Netball  Manawatu Under 17 Team
   Touch Rugby
 Manawatu Under 17 Girls Team
 Seasons Turahui-Uawiri
 Netball  Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
     Manawatu Under 15 Team
     NZ Under 15 Tournament Team selection
 Shaka Riddell-Horua  Basketball  New Zealand Under 16 Team
     Manawatu Under 16 Team
 Tokanui Delamere-Sofa
 Rugby  Manawatu Under 16 Team
 Trent Smith
 Basketball  Manawatu Under 16 Team
 Wipere Takitimu
 Rugby League
 Manawatu Under 15 Team
     NZ Maori Under 15 Tournament Team selection
   Touch Rugby
 Manawatu Under 15 Boys Team
 Year 10    New Zealand Elite Under 15 Squad
 Anatea Taituha
 Netball  Ikaroa ki te Raki Under 13 Team
     Manawatu Under 15 Development Team
Mia Waiariki
 Netball  Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
     AMNHOL Under 15 Tournament Team
     Manawatu Under 15 Team
Potene Paewai
 Rugby  Manawatu Under 14 Team
Suraya Goss  Netball  Manawatu Under 15 Team
Tahlia Runga
 Netball  Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
Tawhio Te Riini  Basketball  Manawatu Under 15 Team
Te Miringa Coffin-Bell
 Netball  Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
     Manawatu Under 15 Team
 Tylah Maniapoto
 Netball  Manawatu Under 15 Team
     Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
 Tyrese Ratahi  Rugby  Manawatu Under 14 Team
 Zane Hall
 Rugby  Manawatu Under 14 Team
 Year 9    
 Brandon Puru
 Rugby  Manawatu Under 14 Team
 Kayin Katene
 Rugby  Manawatu Under 14 Team
 Keilym Pari
 Basketball  Manawatu Under 15 Team
 Lyric Paewai
 Netball
 Manawatu Under 15 Team
 Madison Awahou
 Netball  Ikaroa ki te Raki Under 13 Team
     Manawatu Under 15 Team
     
 2014 REPRESENTATIVES
MANUKURA
 
 Year 13
   
 Dahnyelle Rogan Karate
NZ Open Womens (Gold medalist Kata & Kumite)
 Emma May Murray-Fifita Netball New Zealand Secondary Schools Team 
    Aotearoa Maori Secondary School Team Trialist
    Manawatu U19 Team (NZ Champions)
    Ikaroa ki te Raki U19 Team (AMNHOL Champions)
    AMNHOL Under 19 Tournament Team
    LNISS Tournament Team
    NZAGC Under 19 Tournament Team
    LNISS Tournament Team
Kiwa Shelford-Salt
Netball
New Zealand Secondary School Team trialist
    Aotearoa Maori Secondary School Team trialist
    Manawatu Under 19 Team (NZ Champions)
    Ikaroa ki te Raki U19 Team (AMNHOL Champions)
    AMNHOL Under 19 Tournament Team 
    LNISS Tournament Team
Layce Walker
Netball
Aotearoa Maori Secondary School Team trialist
    Ikaroa ki te Raki Under 19 Team (AMNHOL Champions)
    Manawatu Under 17 Team (Captain)
    NZAGC Under 17 Tournament Team
    LNISS Tournament Team
Lilee Stephenson
Netball Aotearoa Maori Secondary School Team trialist
    Ikaroa ki te Raki Under 19 Team (AMNHOL Champions)
    AMNHOL Under 19 Tournament Team
    Manawatu Under 19 Team (NZ Champions)
Kirwyn Kora-Rogers
Netball
Manawatu Under 17 Team
Mekayla Sue-Waara Rugby Union
Manawatu Womens' Squad 
Rhys Harold
Golf
Manawatu Mens' Team
Shaedyn Oxenham
Netball
Ikaroa ki te Raki Under 19 Team (AMNHOL Champions)
Year 12
   
Ashleigh Tahiwi
Netball
New Zealand Secondary School Trialist
    Aotearoa Maori Secondary School Trialist
    Ikaroa ki te Raki Under 17 Team
    AMNHOL Under 17 Tournament Team
    Manawatu Under 17 Netball Team
Robyn-Dawn Ransfield
Netball
Ikaroa ki te Raki Under 17 Team
    Manawatu Under 17 Team
Savanagh Cassidy
Netball
Ikaroa ki te Raki Under 17 Team
    Manawatu Under 17 Team
    NZAGC Under 17 Tournament Team
Arjuna Walker
Rugby League
Manawatu Maori Under 17 Team
    Manawatu Mustangs Under 17 Team
Ihaia Sofa
Rugby Union
Manawatu Under 16 Team
  Rugby League
Manawatu Mustangs Under 17 Team
Te Oranga Hina Rugby League
Central Vipers Under 17 Team
    Manawatu Mustangs Under 17 Team
Tamahau Rowe Rugby Union
Manawatu Under 16 Team
Taumutu Nohotima
Rugby League
Mustangs Under 17 Team
Year 11
   

Allazae Turahui-Te Uawiri 

Netball
Manawatu Under 15 Team
    Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
Kayla Ihaka
Netball
Manawatu Under 15 Development Team
    Ikaroa ki te Raki Under 19 Team (AMNHOL Champions)
Brady Oxenham Netball Ikaroa ki te Raki Under 17 Team
Sisavaii Muliaga
Netball
Manawatu Under 15 Team
Summer Tai-Rakena Netball
Waiariki Under 15 Team
Tania Sweet-Whaanga Netball
Waiariki Under 15 Team
Kayleb Matthews
Rugby Union
Manawatu Under 16 Team
  Rugby League
Manawatu Mustangs Under 17 Team
    Manawatu Maori Under 17 Team
Hitaua Butler
Rugby League
Central Vipers Under 15 Team
    Manawatu Mustangs Under 15 Team
    Manawatu Maori Under 17 Team
Philip Ratima
Rugby League
Manawatu Mustangs Under 17 Team
    Manawatu Maori Under 17 Team
Year 10
   
Awhina Anderson
Netball
Manawatu Under 15 Team
    Ikaroa ki te Raki Under Team
Antonia Heihei
Netball
Manawatu Under 15 Team
    Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
    AMNHOL Under 15 Tournament Team
    NZAGC Under 15 Tournament Team
    LNISS Tournament Team
Braxton Te Riini
Netball
Manawatu Under 15 Team
    Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
    AMNHOL Under 15 Tournament Team
Connie Marshall
Netball
Manawatu Under 15 Te
    Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
Diahn Strickland
Netball
Manawatu Under 15 Team
    Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
    LNISS Tournament Team
Haylee Dixon
Netball
Manawatu Under 15 Team
    Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
Seasons Turahui-Te Uawiri
Netball
Manawatu Under 15 Team
    Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
Caelum Tahiwi Rugby League
Manawatu Maori Under 15 Team
  Rugby Union
Manawatu Under 14 Team
Jacob Stephenson
Rugby League
Central Vipers Under 15 Team
    Manawatu Mustangs Under 15 Team
    Manawatu Maori Under 15 Team
Jahvahney Nahona
Rugby League
Manawatu Mustangs Under 15 Team
    Manawatu Maori Under 15 Team
Kahurangi Devonshire
Basketball
Manawatu Under 15 Team
    NZ U15 Development Camp
Kahurangi Winikeri
Rugby
Manawatu Under 14 Team
Leighton Katene
Rugby League
Manawatu Maori Under 15 Team
    Manawatu Mustangs Under 15 Team
Leonardo Patuwai Rugby League
Manawatu Maori Under 15 Team
Rakei Hina
Rugby League 
Manawatu Maori Under 15 Team
Shaka Riddell-Horua Basketball
Manawatu Under 15 Team
    NZ U15 Development Camp
    NZ U16 Koru's to Los Angeles
Tokanui Sofa
Rugby League
Manawatu Maori Under 15 Team
Wipere Takitimu  Rugby League
Central Vipers Under 15 Team
    Manawatu Mustangs  Under 15 Team
Year 9
   
Kaeya Waru-Parakuka
Basketball
Manawatu Under 15 Team
Kiwi Hunter-Rogan
Netball
Manawatu Under 15 Development Team
Kobe Lea'afa-Grace
Rugby
Manawatu Under 14 Team
Mia Waiariki
Netball
Manawatu Under 15 Development Team
Selena Williams-Paap
Touch NZ Development Camp
Tahlia Runga Netball
Ikaroa ki te Raki Under 15 Team
    Manawatu Under 15 Team
Te Ahikaiata McCausland-Durie
Rugby
Manawatu Under 14 Team
  Rugby League
Manawatu Maori Under 15 Team
Tylah Maniapoto
Netball
Manawatu Under 15 Development Team
  Touch
NZ Development Camp

 

 

 

 

 

 

 

 

2012

 

 

 

 

 

 

TŪ TOA REPRESENTATIVES

 
Year 13 Girls Sport Team/Region Year
Keita Durie Golf Manawatu/Whanganui Senior Womens Inter-provincial Team 2011
    Manawatu U19s Team 2011
    Manawatu Inter-collegiate Champion 2011
    Aotearoa Māori U19s-3rd 2011
Talia Hullena Netball Ikaroa U19s 2012
    Ikaroa U17s, Manawatu U17s 2011
    Wairarapa Reps 2010/2009
  Swimming NZ National Championship:50m Breast Stroke-3rd,4x50m Relay-3rd  2009
Jamie Manuel Netball Western Lois Muir Challenge Team 2012
    Ikaroa U19s 2012/2010
    NZ Talent ID Squad, Umpire of the Tournament-Western Junior Tournament 2011
    Manawatu U17s 2010/2009
Materoa Poi Netball Aotearoa Māori Secondary Schools Team - Trans Tasman Tournament NZ Secondary  Schools Tournament Team 2011
    Ikaroa U19s 2012/2011
    Western U19s, NZSS Tournament Team 2011
    Tairawhiti U17s  2010/2009
  Basketball Tairawhiti U17s Girls 2010
Cheyenne Walker Netball Ikaroa U19s 2012/2011
   

Ikaroa U19s, U17s, U15s

LNISS Player of the Tournament/Defender of the Tournament

2012/2009
  Softball Horowhenua U15s 2009
  Basketball Horowhenua U15s 2009
       
Year 13 Boys      
Te Wetini Amaru-Tibble Golf Wellington U19s, Wellington Srixon Academy 2012/2011
Otere Black Rugby New Zealand U17s Selection Squad, Manawatu U16s 2012/2011
  Touch Manawatu Open Mens 2012
    NZ Māori U21s, NZ Secondary Schools Boys 2011/2010
Tuteremoana Durie Tennis New Zealand U14 Tennis Team  2009
    Central Districts tennis Team - No.1 2009
    Manawatu Mens Tennis Rank - No.1 2009
Kaylin Huwyler-Hunia Golf NZ Junior Golf Team 2010
    Manawatu-Whanganui Inter-collegiate 1st 2009
    Manawatu-Whanganui Junior Inter-provincial Team 1st 2009
    Aotearoa Maori U19 3rd 2009
Jamie Karatea Rugby Manawatu U16s 2010
Vaughan Koopu Rugby Manawatu U16s 2010
Cruze Pene Rugby New Zealand U17s Selection Squad, Manawatu U16s 2011
Maleli Sau Rugby Fiji Secondary Dream Team 2011
Tuwhakaraua Taute Rugby Manawatu U16s 2011
Carlos Third Rugby Manawatu U16s 2011
       
Year 12 Girls      
Ngaere Chambers Netball Ikaroa U17s 2012/2011
    Whanganui U15s 2010/2009
      2011/2010
Anania Cook Netball Ikaroa U17s, Manawatu U17s 2012
    Manawatu U15s 2010/2009
Dana Hiri Tennis Whanganui Reps, Trialist for Central Reps 2011
Courtnee Matthews Netball Tai Tokerau U15s 2011/2010
    Tai Tokerau U13s 2009
Waioira McLeod Netball Ikaroa U15s 2011
Erana Tamati Hockey NZ Māori  Senior Women Hockey Team and New Zealand Māori U21s 2012/2011
    Aotea U21s, Aotea U18s 2012/2011
    Taranaki U16s 2010/2009
Renee Te Riini Netball


NZ Secondary Schools Netball - Trans Tasman Tournament
Manawatu U17 Netball Team - Captain
Ikaroa U17

2011
Shaani Temata-Frost Netball


Manawatu U17s, Ikaroa, U15s
NZSS Trialist

2012/2011
  Tennis Central U16s Team Event, Central U14s Team Event 2011
    NZ U14 Tennis Team - Non-travelling Reserve 2009
Kayla Williams Netball Ikaroa U17s, Manawatu U17s 2012
    Aotearoa Māori Team -Trans Tasman Team, NZ Secondary Schools Tournament Team 2011
    Ikaroa U15s, Manawatu U15s 2010/2009
       
Year 12 Boys      
Brian Enari Touch Manawatu U17s 2011
Charlie Nikora-Whiting Touch Horowhenua/Kapiti U17s Mixed 2012/2011
  Touch Horowhenua/Kapiti U17s Boys 2010
Piki Te Ora Rogers League Southern U16s  2011
       
Year 11 Girls      
Sade Atkinson Tennis Wairarapa Senior Rep Team 2012/2010
    Central U16s Team Event 2012/2011
    Central U14s Team Event 2010
  Hockey Wairarapa U14s Collier Rep Team 2009
Elleshia Clarkson Netball Ikaroa U17s 2012
    Ikaroa U15s, Wairarapa U15s 2011/2010
Janaya King Netball Ikaroa U17s 2012
    Te Awamutu U17s Reps, Tainui U15s 2011
    Te Awamutu U15s, Tainui U15s 2010
Emma-May Murray-Fifita Netball Ikaroa U17s 2012
    Ikaroa U15s, Manawatu U15s A Team 2011/2010
Kiwa Shelford-Salt Netball Ikaroa U19s
2012
    Ikaroa U15s, Manawatu U15s A Team 2011/2010
    Western Junior Tournament Team 2011
  Touch NZ Māori Tournament Team, Manawatu U19s Girls, Manawatu U17s Girls 2012/2011
  Touch Central Force U17s Girls, Central Force U15s Girls 2012/2011
Lilee Stephenson Netball Ikaroa U15s, Manawatu U17s 2012
    Ikaroa U15s -Tournament Team, Manawatu U15s A Team, Western Junior Tournament Team 2011/2010
  Basketball Manawatu U15s Girls 2010
Layce Walker Netball Ikaroa U15s, Manawatu U15s A Team 2012
       
Year 11 Boys      
Kyle Butters Tennis NZ U14s Team 2011
Taihakurei Durie Rugby Manawatu U14s 2011
Ereatara Enari Rugby Manawatu U14s 2011
  Touch Manawatu U15s Boys 2011
Stacey Matthews Rugby Northland U15s 2010
Toangina Nikora-Davis Touch NZ Elite Touch Academy 2012/2011
    Horowhenua/Kapiti U17s Mixed 2011
    Horowhenua/Kapiti U17s Boys 2010
Sean Paranihi Rugby Manawatu U16s 2010
Preston Tatana Touch Manawatu U15s Boys 2011
       
Year 10 Girls      
Timira Duley-Waiwai Netball Ikaroa U15s 2012
    Manawatu U15s A Team, Western Junior Tournament Team 2011
Te Rangiamohia Nikora-Davis Netball Ikaroa U15s 2012
    Manawatu Year 9s and Development Team 2011
  Touch NZ Elite Touch Academy 2012/2011
    Manawatu U19s, Central Force U15s 2012
    Manawatu U15s Girls 2011
  Surf Life Saving Otaki Surf Life Saving Team  2012
Ashleigh Tahiwi Netball Ikaroa U15s, Manawatu U15s A Team 2012/2011
    Ikaroa U15s Tournament Team, Western Junior Tournament Team 2011
    Ikaroa U13s, Manawatu U13s 2010
  Touch Central Force U15s 2012/2011
    Manawatu U15s Girls 2011/2010
Kaisa Witika Netball Ikaroa U15s 2012
    Te Tairawhiti U15s 2011
    Manawatu Development Green (Captain) 2010
       
Year 10 Boys      
Sione Asi Rugby Manawatu U13s 2011
Lachlan Blackstock Rugby Manawatu U13s 2011
Manaaki Netana-Williams Rugby Manawatu U14s 2011
Tray Nicholson Rugby Manawatu U13s 2011
Rupena Parkinson Rugby Manawatu U13s 2011
Joey Te Huna Rugby Manawatu U14s 2011
  Touch Central Force U15s Boys, Manawatu U15s Boys 2012/2011
Patohe Third Rugby Manawatu U13s 2011
Jaycob Wiggins-Gray Rugby Manawatu U14s 2011
       
Year 9 Girls      
Madison Daysh Netball Manawatu Year 8 Development Team
2012/2011
  Basketball Manawatu U15s Development Team, Year 8 Development Team 2011
    Manawatu U13s Basketball team, Year 7 Manawatu Reps 2010
Allazae Turahui-Te Uawiri Netball Ikaroa U13s 2012/2011
    Manawatu Year 7s Development Team 2010
       
Year 9 Boys      
Adrian Fou Rugby Manawatu U13s 2011
Tikara Kerehoma Rugby Manawatu U13s 2011
Ciarahn Matoe League Taranaki U13s 2011
William Ngatai Rugby Bay of Plenty Roller Mills Team 2011
Josiah Nolan Rugby Manawatu U13s 2011
Zion Pani Rugby Manawatu U13s 2011
Shaquille Sue-Waara Rugby Whanganui U13s 2011